slogan webu - změňte či smažte dle uvážení
Navigace: Stolní tenis > Změna potahu/pálky

Změna potahu/pálky

Změna potahu na jedné straně pálky například BH mnohdy ovlivňuje výkon a jistotu FH. Na tohle je třeba myslet při každé změně. Pokud vyměníš sendvič na BH za soft a posílíš tak topspinovou hru, bude to mít významný vliv na jistotu tvého FH. Míčky budou mít větší rotaci a více energie a vlivem změny potahu na BH budou do FH chodit od soupeře míčky s jinou rotací, rychlostí, dráhou letu a odskokem. Ještě významnější změna nastane, pokud přejdeš na soft z polotrávy, trávy nebo anťáku. Tyhle potahy na BH mažou rotaci a zpomalují hru, pokud je nahradíš softem bude hra celkově rychlejší a spinovější a útočná topspinová hra FH náročnější na techniku a pohyb nohou. Zrychlíš-li BH může se stát, že budeš muset změnit FH, tj. zvolit pomalejší potah nebo potah s menší citlivostí na spin tj. s větší kontrolou.

Pálka hraje jako celek a změna na jedné straně neovlivňuje hru jen touto stranou, ale hru i druhou stranou pálky. Změna potahu na BH do rychla může vést ke ztrátě kontroly na FH, přičemž jistota na BH bude velmi dobrá. Naopak zpomalení jednoho z potahů může vylepšit jistotu toho druhého.

Základním pravidlem u hráčů, kteří mají zvládnuty základy stolního tenisu při změně potahu je, že volí potah odpovídající jejich stylu hry, to je, že své technice a stylu hry přizpůsobují pálku a nikoliv naopak, aby přizpůsobovali hru pálce. Základem je, že pálka nesmí být moc rychlá a ani pomalá. S příliš rychlou pálkou ztrácíš jistotu a s příliš pomalou pálkou ztrácíš důraz v útoku. Totéž platí o spinu, pokud máš točivé potahy nebo materiál nad tvé schopnosti, ztrácíš kontrolu, pokud máš naopak málo točivé potahy nebo méně účinný materiál, dáváš soupeři výhodu. Změna pálky může pomoci k lepšímu výsledků jen tehdy, je-li podložená tréninkem. Nelze pálku hodnotit po pár hodinach hry. Správnost volby ukážou až soutěžní zápasy.

 

 

 

 

 

 
© stolni-tenis.zacit.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma