slogan webu - změňte či smažte dle uvážení
Navigace: Stolní tenis > Rozcvička

Rozcvička

Abys předešel svalovému zranění je třeba se před fyzickou námahou rozcvičit - zahřát a protáhnout oganizmus. Protažení svalu nemá být delší než 12 s. Raději protahuj maximálně 10 s. Pokud protahuješ sval déle než 12 s dojde ke ztrátě svalového napětí a budeš pomalejší.

Před zahájením tréninku u stolu nebo zápasu je rozcvička a rozehrání naprostou nutností k dosažení potřebné pohyblivosti, rozsahu pohybů, získání jistoty a přivyknutí na prostředí. Pro rozehrání zvol základní pravidelné herní kombinace, nejdříve z pevné pozice a potom s pohybem. Získáš tak jistotu a zvykneš si na prostředí. To je velmi důležité. Potahy pracují v každém prostředí a teplotě různě a tomu se musíš přizůsobit. Na rozcvičku a protažení potřebuješ 20 minut - rozcvič se doma - a na rozehrání 20 minut. Je-li teplota ve vaší herně cca 18°C a přijedeš do herny, kde mají 25°C, zjstíš, že ti míček lítá daleko. Potřebuješ tedy cvičení - základní kombinace a pink, abyses přizpůsobil podmínkám. Rozehrání je důležité i když hraješ doma. Podmínky se od posledního tréninku mohou změnit.

Po tréninku nebo zápase proveď strečink. Svaly protahuješ po dobu cca 15 až 20 s, dojde tak k uvolnění svalů a nebudou přetěžovány svalové úpony a omezí se riziko zranění při další aktivitě.

Chyby:

Provádíš strečink při rozcvičení a ne až po sportovním výkonu. Ztratíš výbušnost a rychlost.

Spoluhráč hraje při "rozehrání" nechytatené údery, nehraje základní pravidelné herní kombinace, jeho míček se nedá vrátit a zvyknout si na prostředí. Navíc hrozí zranění, protože jdeš instinktivně po míčku a můžeš si natáhnout sval.

Při rozehře hraješ příliš intenzivně a nadmíru se unavíš (utavíš se). Toho lze dosáhnou klidně během 10 minut a návrat do normálního stavu trvá přes hodinu.

Při přestávkách mezi zápasy vychladneš, před každým zápasem se rozhýbej, abys k zápasu nastoupil zahřátý.

 
© stolni-tenis.zacit.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma