slogan webu - změňte či smažte dle uvážení
Navigace: Stolní tenis > Herní kombinace

Herní kombinace

Herní pravidelné kombinace pro začátečníky

Pro získání herní jistoty je nezbytné trénovat herní kombinace. Bez treninku úderů a kombinací není možné dosáhnout výrazného zlepšení. Hraním zápasů dosáhneš jen malého zlepšení, protože nezískáš potřebnou jistotu úderů. V soutěži okresní úrovně je získání jistoty základních úderů podmínkou úspěchu. Zvládni jednoduché kombinace. Pozor, hraj údery vždy do stejného předem stanoveného místa a silou tak, aby bylo možné je vrátit. Není umění do nahraného míčku třísknout bez ohledu, kde na stole přistane. Umění je udeřit ho stanoveným úderem a dát mu dohodnutou rotaci tak, aby letěl do dohodnutého místa - určeného druhem nacvičované kombinace. Míček je třeba udržet na stole. Hráči vědí předem, kam míček půjde, jakou má rotaci, jak ho mají zahrát a kam se mají pohnout. Cílem je nacvičit přesnost pohybu a úderu.

Pravidelné základní kombinace útočné

1) Hra z ideání pozice pro úder. FH drajv  proti FH drajv hraj stále do jednoho místa po dobu 3 až 5 minut. Po zvládnutí úderů s menší intenzitou zrychluj a zpomaluj.

2) Hra z ideání pozice pro úder. BH drajv  proti BH drajv hraj stále do jednoho místa po dobu 3 až 5 minut. Po zvládnutí úderů s menší intenzitou zrychluj a zpomaluj.

3) Hra z ideání pozice pro úder. FH topspin proti FH blok hraj stále do jednoho místa po dobu 2x 3 až 5 minut (hráči se vystřídají). Po zvládnutí 5 úderů s menší intenzitou zahrej vítězný úder (opět do stejného místa).

4) Hra z ideání pozice pro úder. BH topspin proti BH blok hrajte stále do jednoho místa po dobu 2x 3 až 5 minut (hráči se vystřídají). Po zvládnutí 5 úderů s menší intenzitou zahrej vítězný úder (opět do stejného místa).

​Dále kombinace stejně jako 1 až 4, ale po lajně FH BH.

5) Kombinace s pohybem nohou vpravo a vlevo. Obíhání BH rohu. Oba hráči hrají střídavě FH drajv a BH drajv do BH rohu stolu - stále do jednoho místa, přičemž pro úder FH roh obíhají pohybem vlevo. Po odehrání FH pohyb zpět vpravo do základního postoje a úder BH a tak stále opakovat po dobu 3 až 5 minut.

V případě, že je to příliš obtížné, jeden kráč pouze blokuje a pak se vymění.

6) Kombinace s pohybem nohou vpravo a vlevo.. Hráč1 blokuje z BH 2x do FH po lajně a 2x křížem do BH. Hráč 2 hraje střídavě 2x FH topspin (drajv) a 2x BH topspin (drajv) a vrací bokujícímu hráči vždy do BH do stejného místa. Blokující hráč hraje také do dvou stejných míst na BH a FH. 2x 3 až 5 minut (hráči se vystřídají).

V případě, že je to příliš obtížné, hraje se jednou křížem a jednou po lajně.

7) Kombiace s pohybem nohou vpravo a vlevo. Psaníčko -  hráč 1 hraje po lajně a hráč 2 křížem. Každý hraje FH a BH údery (drajvy) vždy do stejného místa. 2x 3 až 5 minut (hráči se vystřídají).

Pravidelná kombinace obranná

8) Útočící hráč hraje střídavě topspiny do FH a BH (do stejných míst) bránící hráč vrací čopy střídavě FH a BH vždy do stejného místa. 2x 3 až 5 minut (hráči se vystřídají).

Pink

9) Hraj FH pink po dobu 7 minut krátce za síťku totéž BH pink.

10) Hrajte pinkem psaníčko, jeden hraje křížem, druhý po lajně po 7 minutách se vystřídejte. Vždy do stejného místa a krátce.

11) Psaníčko, jeden hraje křížem, druhý po lajně po 7 minutách se vystřídejte. Jeden úder krátký a druhý delší ke koncové čáře.

12) Hraj pink a poté podle toho, jak ti protihráč míček vrátí, zaútoč topspinem do dlouhého pinku, flipem do ktátkého pinku bez čopu nebo drajvem do zvednutého pinku. Hrej po celém stole. S útokem čekej na vhodnou příležitost. Pro útok zaujmi ideální pozici, jinak neútoč. Nácvik 10 minut. V podání se střídejte.

Cvičení je důležité proti obranářům, kteří vás chtějí znechutit a upinkat. Doporučuji, aby ten, kdo podává, útočil, ale každá chyba musí být potrestána. Jak to někdo příliš zvedne nebo dá příliš dlouhý míček, zahraj útok bez ohledu na to, kdo podává. Neriskuj, útoč jen, když je vhodná příležitost a jsi přesvědčený, že budeš úspěšný.

Pokročilejší herní kombinace

13) Jeden hráč blokuje z BH a umísťuje do B, S. a F. Druhý hráč hraje BH v BH rohu, potom FH střed a potom FH forhendový roh a vrací se zpět do základního postoje. Z počátku haje drajvy potom lehké topspiny. Dbej na správný pohyb nohou. 2x5 minut.

14) Útok do třetího míčku a dohrávka maximálně do sedmého míčku

První hráč krátký servis se spodní rotací do FH druhý vrací dlouze se spodní rotací do FH, první hráč topspin do pinku do FH, druhý hráč blok do FH, první hráč topspin (drajv) do bloku po lajně, druhý hráč blok do BH nebo FH, první hráč topspin do bloku umístěný do FH rohu. Dál se nehraje. Počítá se uspěšnost prvního topspinu. Po 20 úspěšých prvních topspinech se hráči vymění (nebo po 7 minutách). Cílem je dosáhnu aspoň 80% spěšnosti prvního topspinu. Pozor na druhý topspin, ten je již do bloku tedy do míčku s horní rotací a pohyb pálky je třeba zahájit výše. Pokud má protihráč trávu nebo anťák je třeba, aby při nácvku blokoval softem.

​Dále ​kombinaci stejnou, ale FH nahraď BH a BH FH.

Více se o herních kombinacích dozvíte na metodickém vebu stolního tenisu, kde můžete shlédnout videa.

 

 
© stolni-tenis.zacit.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma