slogan webu - změňte či smažte dle uvážení
Navigace: Stolní tenis > Základní postoj

Základní postoj

Základem úderové techniky je pět prvků

  • Zrak, oči stále sledují míček
  • Pohyb nohou, stát na úder vždy ve správné pozici, špičky nohou do V a v okamžiku úderu "zapíchnuty" do podlahy, kolena pokrčena, pravá noha mírně vzadu. Nestavět se na paty, pro nový úder pohnout se nohama a opět "zapíchnout" špičky ve správné pozici na úder. Pokud se nepohneš nohama a jen se nakláníš, přeneseš váhu nesprávně na paty nebo propneš koleno a na další úder se nebudeš moci přemístit včas do správné pozice.
  • Držení těla - trup stále v nizké hrací rovině, nohy stále pokrčeny, mírný předklon, váha stále mírně na špičkách nohou, nestát jako prkno, nepumpovat nahoru a dolu.
  • Technika úderu, udeřit míček jak chci a umístit kam chci, volné držení pálky, přirozený pohyb, švih.
  • Hlava, myslet, nepropadat panice, hrát takticky a trpělivě, hrát naplno, nikoho nešetřit (nepodceňovat) nedat míček zadarmo, netřískat do míčku.

Základní postoj – motorka

Vycházej vždy ze základního otevřeného postoje. Nohy rozkročené trochu více než je šířka ramen, pokrčeny v kolenou, špičky od sebe do písmene „V“. Váha mírně na špičkách. Pravá noha vzadu cca 20 cm. Ruce před tělem, pokrčeny ve výši prsou, lokty mírně před tělem ve vzdálenosti cca 20 cm od boku, tělo mírně předkloněno, jako když držíš řídítka motorky. Pálka míří špičkou hlavy směrem k síťce a je kolmo ke stolu.

Chyby: Tři nejzávažnější chyby jsou zatížení a váha na patách - potom nejsi schopen pohybu a "srosteš" s podlahou a jen se nakláníš, pravá noha před levou (u praváka) - nelze zahrát včas forehand a "pumpování" nahoru a dolu - během úderu se narovnáš nebo dokonce zakloníš - ztráta kontroly.

http://metodika.ping-pong.cz/index.php/clanky-videa/uderova-technika/18-fh-kontradrajv.html

Poznámka: Na regionální úrovni je zlepšení dosahováno zejména pohybem. Mnohdy je pozornost věnována hlavně úderové technice ze základní pozice. Je třeba co nejdříve přidat kombinace s pohybem a trénovat jak údery z ideální pozice, tak údery s pohybem. Pohyb znamená přesunout se do správné polohy pro úder, v okamžilu úderu stát na úder správně a po úderu se vrátit zpět do základní pozice.

 
© stolni-tenis.zacit.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma