slogan webu - změňte či smažte dle uvážení
Navigace: Stolní tenis > Životnost potahů

Životnost potahů

Kdy vyměnit potahy? Nejlepší je si stanovit pravidelný interval podle odehraných hodin. Já měním v soutěži potahy po cca 80 až 100 hodinách hry. Hraji cca 300 hodin ročně a potahy měním před sezónou a v půlce soutěžní sezóny. V mezisezóně hraju s použitými potahy, které dohrávám. Mám dvě stejné pálky, kdy potahy po sto hodinách hry nalepím na záložní dřevo.
Jak poznat, že je potah ohraný? U softu je menší tření uprostřed než po krajích potahu, potah je ve středu vytlučený, u trávy jsou vroubky u paty natržené. Pokud trávou i útočíš může být opotřebovaná a na vyhození po méně než 100 hodinách hry, .
Proto také zastávám názor, že je lepší koupit si potahy odpovídající herní úrovni amatéra, než drahé potahy určené pro profesionály, a dodržovat interval výměny. Hraješ pak s pálkou stejných vlastností a získáváš na jistotě.

Životnost potahů, se kterými jsem hrál:

  • Butterfly Sriver L, EL a Friendship 729 Super FX cca 200 hodin
  • Andro Shifter Powersponge cca 180 hodin
  • Donic Acuda S3 – cca 70 až100 hodin a pak ztrácí na jistotě a to ze dne na den. Při intenzivním tréninku kombinací a topspinové hry 3x až 4x týdně a k tomu soutěžní zápasy je třeba potah vyměnit na FH po dvou měsících, ztratí rychlost, rotaci a kontrolu i když vypadá na pohled zachovale. S ohranou Acudou nelze hrát soutěžně.
  • Polotráva Donic Twister LB – cca 80 až 100 hodin podle stylu hry a pak dojde k natržení vroubků a potah je na vyhození
  • Sendvič Friendship RITC 563 - životnost 120 až 140 hodin. Vlastnosti ztrácí postupně, voubky se nenatrhávají..
  • Donic Quattro Formula cca 140 hodin a vlastnosti ztrácí postupně

Obecně lze říci, že klasické softové potahy bez přelepovacího efektu  mají delší životnost - zachovávají si stejné herní vlastnosti déle než potahy s přelepovacím efektem a trávy. Samozřejmě záleží na herním stylu a vyspělosti hráče.
Kup si levnější potahy odpovídající tvé úrovni a měň je jednou ročně.

Příklady:

Mám potahy Sriver L nebo Frienship 729 Super FX a trénuji 3x týdně 1,5 hodiny = 4,5 hodiny týdně – to je 234 hodin za rok – stačí je vyměnit 1x za rok před novou sezónou – cena za potahy ročně1500 Kč za Srivery a 460 Kč za Friendshipy 729 Super FX.

Mám Donic Acuda S3 a Donic Twister LB a trénuji 3x týdně 1,5 hodiny = 4,5 hodiny týdně. Potahy musím vyměnit minimálně 2x za rok, raději 3x. Náklady na potahy činí 2900 až 4400 Kč za rok. Což je skoro 10x více než, když hraji s Friendshipy 729 Super FX a 2x až 3x více než když hraji se Srivery L.

Věř, že klasické potahy jako například Srivery L, EL a FX  nebo i Friendshipy Super 729 FX hrají velmi pěkně a jsou určeny nejen pro začátečníky, ale i pro středně pokročilé a pokročilejší hráče regionální úrovně. Když už potah s přelepovacím efektem, tak něco přiměřeně rychlého viz odkaz Volba pálky.

Poznámka: Potah Friedship Super 729 FX je kritizován pro nekvalitní houbu, která způsobuje nestejnoměrný odraz míčku. To však dokáží rozeznat jen velmi dobří hráči, kteří jsou schopni trefit se do stejného místa na centimetr přesně. Pro hráče regionální úrovně, který má rozptyl dopadu míčku 10 a více cm z důvodu průměrné techniky a jistoty, bude tento potah dobrou volbou, protože má výbornou kontrolu. Nenech se ovlivnit reklamou. Pro regionální úroveň je důležité zlepšit techniku, pohyb, myslet a hrát takticky. Taky se často uvádí, že se jedná o těžký potah. Hmotnost je však srovnatelná se Sriverem L. Potah Friedship Super 729 FX je velmi dobrou volbou a poměr kvality a ceny je vynikající.

Nezlepšíš se tím, že budeš mít pálku s potahy jako extraligový hráč. Taková pálka ti uškodí, než aby pomohla, protože nemáš potřebnou techniku a pohyb. Míčky budeš s takovou pálkou jen pasivně odrážet a nenaučíš se správnou techniku. Jedině výrobci a prodejci drahých potahů budou spokojeni, že jejich obchodní strategie funguje.

Na druhou stranu lze špičkovými potahy zlepšit hru a proto si myslím, že potahy typu Tenergy, Acuda, Razanter, Rakza atd. v přiměřené síle a tvrdosti houby a na správném dřevě lze použít v regionální soutěži. Pro začátečníka, který nemá zvládnuty základy, jsou však zbytečné, protože nedokáže využít jejich vlastnosti. K použití špičkových potahů je třeba se dopracovat pravidelným tréninkem úderové techniky a pohybu u stolu.

 
© stolni-tenis.zacit.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma